Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa Vefatının 121’inci Yılında Anıldı

Vali Dr. Ozan Balcı, Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa’nın vefatının 121’inci yılında düzenlenen anma programına katıldı.

Plevne Anı Evi’nde yapılan program ebediyete intikal etmiş şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı.

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat Milletvekilleri Mustafa Arslan ve Yusuf Beyazıt’ın konuşmalarının ardından konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat’ın medarı iftiharı vefat yıldönümü dolayısıyla bir araya geldik. Öncelikle kendisine rahmet dilerken, burada sadece Gazi Osman Paşa’yı anmak için bulunmadığımızı da söylemek istiyorum. Onun şahsında bir ruhu, çalışkanlığı, Türk fedakarlığını ve kahramanlığını, milletimizin kadını ile erkeğiyle, yaşlısı ile genciyle, köylüsü ile kentlisiyle memlekete, millete verdiği emeklerin aziz hatırasını anmak için burada toplandık. Gazi Osman Paşa bunun bir sembol değeridir. Bu duygu ile Türklerin Anadolu’ya gelişinden itibaren yurt tutuşundan bugüne kadar Sultan Alparslan’dan başlamak kaydıyla Osman Gazi’den Fatih’ten Yavuz’dan, Kanuni’den, Abdulhamithan’dan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten bugüne kadar memleketimizin memleket olmasına, Türk Milletinin millet olmasına kafasıyla, kalemiyle, kılıcıyla, emeğiyle hizmet eden bütün büyüklerimizi, atalarımızı rahmetle minnetle anıyorum. Aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Bu isimler bu coğrafyayı bize bir güneş gibi bıraktılar.” dedi.

Türkiye Bu Coğrafyanın Güneşi

Türkiye’nin güneş gibi parlamaya devam ettiğini belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Bu isimlerin yaptığı fedakarlıklar sayesinde Türkiye parlamaya devam ediyor. Bu fedakarlıklar müthiş fedakarlıklar. Bu vatana hayatlarını, gençliklerini, her şeylerini vermişler. Bu kahramanlıklar romancıların yazamayacağı kahramanlıklar. Tokat da ne kadar övülse azdır. Gaziosmanpaşa da Tokat’ın sembolü. Tokatlılar zaten kahraman, çalışkanlıkları, vatanperverlikleri, insanlıkları, tabiri caizse demlenmiş bir millet. Ana gibi kucaklayıcı olmaları; Türkiye’nin değişik bölgelerinden bir sürü insan burada bin yıldır aynı boy, kabile gibi, aile gibi yaşıyor. Birlikleri, beraberlikleri, insanlıkları, yüce gönüllülükleri beni çok etkiliyor. Tokat’ta bu anlamda Gazi Osman Paşa gibi kahramanlar çıkar bu özelliklerinden dolayı. Gazi Osman Paşa Cemil Meriç ifadesiyle Tokat’ın kucağında yetişmiş, Tokat’ı temsil eden bir kahraman. Tokat’ın şuanda da her alanda bir sürü kahramanı var. Tokat gibi yerler Türkiye’de sayılıdır.” diye konuştu.

Tokat, Türkiye’nin yıldızı

Tokat’ı Türkiye güneşinin yıldızı olarak gördüğünü ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Türkiye Balkanlar’da, Kafkasya’da, Orta Asya’da, Ortadoğu’da güneş gibi parlıyor. Türkiye’nin önü çok açık. Tokat’a da bu güneşin yıldızı diyorum ben. Tokat Türkiye güneşinin bir yıldızı gibi parlıyor. Birlik ve beraberlik içerisinde atalarımızdan aldığımız hizmet yarışı bayrağını hep bir metre daha yükseğe koyacağız. Bir tuğla da biz koyacağız. Bunu da bütün milletvekillerimiz, belediye başkanımız, rektörümüz, askerlerimiz, bürokrasimiz, sivil toplum, esnafımız, muhtarımız, kadınlarımız, erkeklerimiz hepimiz yapıyoruz, büyük bir imece usulüyle çalışıyoruz. Bazıları hayır duası ediyor bazıları işin kulpundan tutuyor. Bir sürü insan emek veriyor. Böylelikle çok güzel işler oluyor. Allah devletimize, milletimize zeval vermesin. Hepimize güç kuvvet versin. Kahramanımız Gaziosmanpaşa’yı ve onun şahsında bütün kahramanlarımızı, şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.” ifadelerini kullandı.

Vali Dr. Ozan Balcı, konuşmasında tüm avukatların da Avukatlar Gününü de kutladı.

Öğrencilerin şiir okumasının ardından Kitap Tokat Gazi Osman Paşa’yı anma etkinlikleri kapsamında düzenlenen anaokullar arası Plevne Marşı ezbere söyleme yarışmasında derece giren öğrenciler Beren Arpacı, Defne Karayel ve Yağmur Balcı, Vali Dr. Ozan Balcı tarafından ödüllendirildi.

İlkokullar arası gözlerimden Gazi Osman Paşa resim yarışmasında dereceye giren Ecren Özaydın, Zeynep Melek Aydın, Zümranur Aydın’a; ortaokullar arası Gazi Osman Paşay’amektup yarışmasında dereceye giren Şevval Çavdar, Fatih Koç ve Talha Tali’ye;liseler arası hikaye yazma yarışmasında dereceye giren Şaban Ulugöl, Berat Karataşçı ve Selin Şahin’e ödülleri il protokolü tarafından verildi.

“Plevne’den Sakarya’ya” kitabı yazarı ve hazırlanmasında emeği geçenlere plaket verilmesinin ardından öğrencilerin hazırladığı sergi gezildi.

Programa Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekilleri Yusuf Beyazıt ve Mustafa Arslan, Garnizon Komutanı Ayhan Ocak, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, TOGÜ Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Baro Başkanı Melih Yardımcı ve öğrenciler katıldı.