Turizmin Parlayan Yıldızı Kastamonu Çalıştayı Yapıldı

Doğal ve Kültürel zenginlikleriyle farklı turizm türlerine ev sahipliği yapan İlimizin turizm yatırımlarında geldiği nokta, bu alanda yapılan çalışmalar ve gelecek hedeflerinin ortaya konulduğu “ Turizmin Parlayan Yıldızı Kastamonu” turizm çalıştayı Valimiz Sayın Avni Çakır’ın katılımı ile Gençlik Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.
Turizm Çalıştayına Milletvekili Metin Çelik, Belediye Başkanı Op.Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Hamdi Topal, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Çenet, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Genel Meclis Başkanı Güray Parçal, İlçe Belediye Başkanları, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziver Kaplan, KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç, Kamu Kurumlarının İl Müdürleri, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, Ticaret Borsası Başkanı Sedat İşeri, STK Temsilcileri, Turizm alanında faaliyet gösteren kamu ve özel sektör temsilcileri, akademisyenler ve yatırımcılar katıldı.
Kastamonu’nun geleceği turizmdedir.  Kastamonu’muzu, bünyesinde barındırdığı zenginlikleri ile turizmde markalaşmış bir şehir haline getirmek için hep birlikte çok çalışacağız diyen Vali Çakır; “Şehrin markalaşma süreci, öncelikle şehrin cazibesinin artırılması, tarihi ve turistik mekânlarının tanıtılması, yöresel ürün ve hizmetlerin duyurulması hedeflerine yönelik çalışmaları kapsamaktadır. Markalaşma çalışmalarının en büyük önemi, şehrin ekonomik açıdan canlandırılması, şehir yaşayanlarına ek ekonomik faydalar sağlanması ve yaşam kalitesinin artırılması olarak sayılabilir. Binlerce yıllık tarihi, yaylaları, kayak merkezleri, sahilleri, Milli Parkları, geniş ormanları, kanyonları, mağaraları, evliyaları, tarihi mekânları ve yemekleri ile Kastamonu, turizmde marka şehir olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.  Bilindiği üzere turizm sektörü, ülkemizde olduğu gibi ilimizde de en hızlı büyüyen sektörler arasında yer almaktadır.  İlimiz; coğrafi konumu, iklimi, doğal güzellikleri ve turizm alt yapısındaki iyileşmeler sonucu son yıllarda turizm yatırımcılarının ilgisini çekmeye başlamıştır. Şehrimiz bugün, 1 milyon konaklama sayısına kısa sürede erişebilecek, tabiat turizmi, inanç turizmi, kültür turizmi, kış turizmi alanında ülkemizin önemli destinasyonlardan birine dönüşmeye hazırdır. Bu iddiamızı destekler nitelikte bizlere umut veren gelişmelerden birisi, ilimize yönelik turizm yatırımlarındaki artıştır. Yatırımcılarımız şehrimize turizm alanında yeni projeleriyle gelmekte, bu durum Kastamonu’nun “ Turizmin Parlayan Yıldızı” olacağına inancımızı güçlendirmektedir. Bu vesileyle, şehrimizin turizmde gelişmesi çalışmalarına katkı verenlere; Belediyemize, Üniversitemize, İlçe Belediyelerimize, Özel İdaremize, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansımıza, kamu kurumlarımıza, yatırımcılarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve basınımıza teşekkür ediyor, çalıştayımızın hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Programda Kastamonu turizminin markalaşma süreci, Kastamonu’da tabiat turizmi ve Ormancılık İhtisaslaşma faaliyetleri, Turizm ve alt yapı, Ulusal ve Uluslarası ağlara entegrasyon ( Kastamonu UNESCO Masası / Coğrafi İşaretli Ürünler / Slow Food Kastamonu), Turizmde yeni trendler, Yatırımcı gözüyle, İstiklal yolu 101. Yılına hazırlanıyor gibi konular uzmanlar tarafından katılımcılara anlatıldı.
Çalıştay, soru cevaplar ve çeşitli konularda yapılan istişarelerin ardından sona erdi.
%d blogcu bunu beğendi: